Det er jul, igen! Gadebilledet afslører med al tydelighed et myldrende menneskehav, der stormer fortravlede og forvirrede rundt for at nå at købe både godter og gaver. December er lige om hjørnet med al sin trængsel og alarm.
Ny analyse viser, at der alligevel burde være bedre plads i butikkerne i år. Julegaveindkøb på nettet er nemlig i fremmarch.
I år vil næsten hver tredje dansker købe en eller flere julegaver på nettet. Det viser tal fra Dansk e-handelsanalyse.
Husk derfor at optimere din webshop, så den er toptunet til at imødegå den store efterspørgsel, der venter lige om hjørnet.
Godt råd: Vil du konvertere endnu flere besøgende, så husk at tilbyde lang fortrydelsesret og gode returbetingelser.
God fornøjelse – og glædelig jul!